[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Το Πανεπιστήμιο Κύπρου είναι μέλος σε πανεπιστημιακά δίκτυα και οργανισμούς παγκοσμίως, ενώ έχει υπογράψει διμερείς συμφωνίες συνεργασίας με πανεπιστήμια και ερευνητικά ιδρύματα σε Ευρώπη, Αυστραλία, Μέση Ανατολή, Ασία, ΗΠΑ, Καναδά και Αφρική. Οι διμερείς συμφωνίες διευκολύνουν την ανταλλαγή φοιτητών/τριών, κοινών ερευνητικών προγραμμάτων, συνεδρίων και ανταλλαγή διδακτικού και ερευνητικού υλικού.
Βασική προϋπόθεση για την ανταλλαγή φοιτητών/τριών του Πανεπιστημίου Κύπρου με φοιτητές/τριες άλλων Πανεπιστημίων είναι η ύπαρξη εγκεκριμένων από τη Σύγκλητο πρωτοκόλλων συνεργασίας ανάμεσα στα εμπλεκόμενα Τμήματα του Πανεπιστημίου Κύπρου και των άλλων πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων.
Οι φοιτητές/τριες που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν σε προγράμματα ανταλλαγών μπορούν να παρακολουθήσουν στο συνεργαζόμενο Πανεπιστήμιο μαθήματα ή/και να εκπονήσουν μέρος της διατριβής τους μετά από τη σύμφωνη γνώμη του/της Ερευνητικού/ής τους Συμβούλου και του Συμβουλίου του Τμήματός τους.
Το Πανεπιστήμιο Κύπρου μπορεί επίσης να συμμετέχει σε μια διαπανεπιστημιακή μεταπτυχιακή συνεργασία με ένα ή περισσότερα ιδρύματα ανώτατης εκπαίδευσης στην Κύπρο ή στο εξωτερικό. Αυτές οι διεπιστημονικές συνεργασίες περιέχουν ως υποχρεωτικό στοιχείο την κινητικότητα των φοιτητών/τριών. Υπάρχουν δύο είδη Διαπανεπιστημιακών Συνεργασιών: (α) με κοινό πρόγραμμα σπουδών (Joint program) και (β) Διεθνής Συνεπίβλεψη Διδακτορικού (Joint Supervision/Cotutelle).

Κανόνες Συνεπίβλεψης Διδακτορικών Διατριβών

Συνεργαζόμενα Πανεπιστήμια
  1. Universite Pierre Mendes, (France)
  2. Universite Paris-Sorbonne, Paris IV, (France)